V sobotu 3.10.2009 si členové naší zásahové jednotky měli možnost vyzkoušet postup při vyproštění osoby z vraku auta. Výcvik se konal u hasičské zbrojnice za účasti HZS JMK PS Starý Lískovec. Nejprve následovala trocha teorie jak se u dopravní nehody chovat, jak komunikovat se zraněnými a co vše je třeba udělat před tím, než začneme osoby vyprošťovat. Po té již následovala praxe. Každý si postupně vyzkoušel práci s hydraulickým vyprošťovacím zařízením a na vlastní kůži se přesvědčil, že to opravdu není lehká práce. Stříhání vozidla Š 120 jsme prováděli s vyprošťovacím zařízením ZUMRO, které má tlak 350 barů. Hmotnost hydraulických nůžek, se kterými jsme pracovali, je 18 kg a hydraulický rozpínák váží 21 kg. A nutno dodat, že u některých jiných agregátů jsou vyprošťovací nástroje ještě těžší.

Tento výcvik byl pro naši jednotku spíše informativní a šlo nám hlavně o to, abychom si sami vyzkoušeli, jaké to je, když je potřeba někoho z auta vystříhávat. Nicméně jistě nám to nebude ke škodě.

Pozn: Naše poděkování patří HZS PS Starý Lískovec, konkrétně směně „C“, která nás tímto výcvikem provázela.

Výcvik – vyprošťování osob z havarovaných vozidel