ZOČ: Zásahová jednotka provedla doplnění vody do parní lokomotivy.
Jednotky u zásahu:
-
- SDH Střelice (CAS 20, DA-L1Z)
V letošním roce jsme doplnili a rozšířili vybavení zásahové jednotky o 8 párů zásahové obuvi HAIX, 1 zásahový komplet GoodPRO a sušící skříň.
Kapacita skříně je 4 ks zásahového oděvu, 4 páry obuvi a 4 páry rukavic. Naše dosavadní kapacita pro sušení byla nedostatečná, to se nám ukázalo zejména v loňském září, kdy jednotka celý víkend zasahovala v dešti.
Vybavení bylo pořízeno Obcí Střelice jakožto zřizovatelem jednotky, za podpory Jihomoravského kraje z Programu na podporu JSDH obcí Jihomoravského kraje pro rok 2025.
Zásahová jednotka byla vyslána k požáru po nehodě dvou osobních automobilů po dopravní nehodě. Vzhledem k tomu, že první jednotka, která přijela na místo události zjistila, že se o požár nejedná, byla naše jednotka odvolána při cestě k zásahu. Jednotka se vrátila zpět na základnu v 7:47.
Jednotky u zásahu:
Zásahová jednotka byla vyslána k naplánovanému taktickému cvičení do Nebovid. Ohlášen byl simulovaný požár vysokozdvižného vozíku ve výrobní hale. Při příjezdu na míste zde již zasahovaly profesionální jednotky HS Lískovec a HS BVV. Na pokyn velitele zásahu naše jednotka napojila dopravní vedení B k suchovodu vedoucímu na střechy haly. Na střeše pak rozvinula útočné vedení C, kterým prováděla ochlazování střešní konstrukce haly. Po ukončení zásahu a vyhodnocení taktického cvičení se jednotka vrátila zpět na základnu ve 12:30.
Jednotky u zásahu:
Zásahová jednotka byla vyslána ke spadenému stromu na silnici za obcí Střelice směrem na Tetčice. Průzkumem bylo zjištěno, že se jedná o spadlý strom blokující průjezd na komunikaci. Strom byl odstraněn pomocí motorové řetězové pily, následně se jednotka vrátila zpět na základnu.
Jednotka byla vyslána k nahlášenému požáru pece ve výrobní hale v obci Moravany. Po příjezdu se na místě již nacházely profesionální jednotky, naše jednotka byla velitelem zásahu nejdříve ponechána v záloze a poté odeslána zpět na základnu.
Jednotky u zásahu:
Jednotka byla vyslána k požáru železniční cisterny v areálu Čepro a.s. Střelice, jednalo se o taktické cvičení. Po příjezdu na místo události jednotka dle plánu cvičení ustavila cisternu k požární nádrži, kde vytvořila sací vedení a dopravní vedení 6 hadic B. Následně jsme čerpali vodu z nádrže a doplňovali do cisterny jednotky stanice BVV a dalších cisteren zajišťujících kyvadlovou dopravu vody. Zpět na základnu jsme se vrátili v 11:51.
Celého cvičení se zúčastnili všechny jednotky z 2. stupně požárního poplachu a jedna jednotka z 3. stupně. V obci Střelice byla během cvičení spuštěna siréna se signálem „všeobecná výstraha“.
Jednotky u zásahu:

Letošní ročník Osmacup je u konce. Poslední soutěžní kolo proběhlo v sobotu 4.10.2025 v Brně Bohunicích. Účast byla opět četná. Závodilo 17 týmů a bojovalo se každou vteřinu. Výkony družstev byly celou sezónu vyrovnané, a proto šlo v Bohunicích o co nejlepší umístění v celkové tabulce turnaje. Prvenství z Bohunic si tentokrát odvezla družstva žen a mužů z Kuřimské Nové Vsi. Kuřimské ženy zvítězily s časem 32,26 s., muži vyhráli s časem 25,49 s.
Střelice byly zastoupené družstvem žen. Startovaly až na třetí pokus z důvodu závady na startovací technice. I přesto se jim start podařil rychle, ale pravý proud nestihl včas doběhnout na konec dráhy. Nicméně všechny členky týmu zabojovaly, závod dokončily s časem 1 minuta 23,96 vteřin. Útok byl platný, v časovém limitu. Ženy obsadily 7. místo. I to je součást soutěžení. Nevadí ! Je to motivace do dalších tréninků.
Fotogalerii a videa si můžete prohlédnout zde:
https://www.rajce.idnes.cz/sdh-strelice/album/2025-10-04-osmacup-bohunice/1693230669
Dlouhá Lhota 12. 7. 2025
Ani během letních prázdnin a dovolených naši hasiči a hasičky nezaháleli a vyrazili bojovat o další body do Osmacupu. Závody v Dlouhé Lhotě, které se konaly 12. 7. 2025, s hojnou účastí mužských i ženských týmů proběhly za slunečného počasí, přerušeného jen krátkou příjemnou přeháňkou. Střelická družstva dala do svých výkonů maximum. V Dlouhé Lhotě se tradičně při soutěžním požárním útoku saje z kádě. Výkon družstva závisí velkou měrou i na rychlosti a výkonu stroje PS8. V konkurenci 14 týmů mužů a sedmi týmů žen se naši reprezentanti neztratili. Ženy obsadily 5. místo s časem 43,71 s. Muži získali 10. místo s časem 49,81 s. Soutěž mezi muži ovládl tým z Meziboří s časem 31.51 s., mezi ženami kraloval KAT-OFF-SKÉ Babinec z Katova s časem 34,3 s.
Střelice – Střelická osma 7. 9. 2025
Poprázdninový program Osmacupu pokračoval na domácí půdě ve Střelicích. V neděli 7. září se k nám sjelo rekordních 25 družstev – 15 týmů mužů a 10 týmů žen, aby zabojovala nejen o body do celkového hodnocení soutěže, ale i o chutné ceny. Po oficiálním přivítání všech závodících a sestavení pořadí jednotlivých družstev, mohlo klání začít. Naším mužům se nedařilo vůbec špatně! V konkurenci 15 týmů se umístili na velmi dobrém 5. místě s časem 28,05 s. , pouhé tři vteřiny za vítězným družstvem z Meziboří, které dokončilo požární útok už za 25,29 s.
Ženám se podařilo sestavit dva týmy. „Áčko“ obsadilo s časem 39,05 s. důstojné sedmé místo, družstvo Střelice Hurikánky dokončilo útok o dvě a půl vteřiny později a skočilo na místě devátém. Závod žen ovládlo družstvo Prštice B s výsledným časem 29,10 s. Mile nás překvapila účast spřáteleného družstva dobrovolných hasičů ze Střelic u Znojma, kteří nás pozvali na jejich soutěž v říjnu.
Závod probíhal za příjemného slunečného počasí, velké podpory fanoušků, vůně opékané kýty a uzené cigáry. Byli jsme svědky bojovných strhujících výkonů a skvělých časů. Kromě vytoužených bodů do celkového pořadí Osmacapu si nejen střeličtí hasiči a hasičky odnášeli z těchto závodů příjemné naladění z krásného sportovního odpoledne.
Prštice 13. 9. 2025
Dalším závodem v sérii Osmacupu bylo noční klání v Pršticích 13. 9. 2025. Krom závodu za tmy má toto místo ještě jedno specifikum – při požárním útoku se voda saje z podzemní nádrže. Voda se tak dostává do vedení pomaleji a rychlost je ovlivněna také výkonem motoru. Navzdory nepříznivé předpovědi počasí se i tento závod nakonec vydařil bez jediné přeháňky. Účast byla opravdu hojná, dohromady se závodu zúčastnilo 22 týmů z bližšího i vzdálenějšího okolí. Naše družstva si přivezla vydatnou podporu z řad členů Mladých hasičů Střelice, kteří nám hlasitým povzbuzováním zařídili takřka domácí podmínky. Družstvo mužů si však tentokrát vybralo smolný den. I přes velkou snahu se jim nevyhnuly technické potíže a čas 44,82 s. znamenal 12. místo ze 14 týmů. Vítězná Rozseč zvládla naplnit terče za 30,98 s.
Ženský tým nastoupil tentokrát, za absence mladších hasiček, v celé své zralé kráse, tedy až na jednu výjimku… Proto bylo na startu slyšet věty typu: „Já bez brýlí nevidím.“ či: „Já na to za tmy nevidím.“ Ale to naše ženy neodradilo, aby zabojovaly se vším zápalem. A podívaná to vskutku byla úžasná, dokonce plná nečekaných akrobatických prvků. Naše ženy zvládly zařadit elegantní šňůru hodnou profesionální gymnastky, ztratit a zase najít hadici od rozdělovače, či na proudu v mezičase vystřihnout parádní salto. A – světe, div se – i přes tyto všechny vsuvky ženský tým dokončil požární útok ve zdraví za 45,78 s., což mu vyneslo překvapivé čtvrté místo. Přestože bramborová medaile obvykle chutná hořce, jedná se o nejlepší dosavadní umístění v této sezóně. Stupně vítězů tentokrát byly daleko, vítězný tým žen z Katova porazil svých sedm soupeřů časem 34,21 s. Loučení před půlnocí bylo tak alespoň z poloviny docela veselé.
Výsledky všech týmů a fotogalerii můžete shlédnout v odkazech níže.
https://www.rajce.idnes.cz/sdh-strelice/album/2025-07-12-osmacup-dlouha-lhota
https://www.rajce.idnes.cz/sdh-strelice/album/2025-09-07-osmacup-strelice
https://www.rajce.idnes.cz/sdh-strelice/album/2025-09-13-osmacup-prstice