Ve středu 15. září v brzkých ranních hodinách odjela skupina 9 hasičů ze Střelic do italského Assaga u Milána.

Naše přátelské vztahy začaly v roce 2006 u příležitosti setkání obcí Střelice – Assago – Nozay. V Assagu dobrovolné hasiče, jak je tomu u nás, nemají, ale tuto činnost zastává skupina asi 60 mužů a žen, kteří pracují pod vedením města jako dobrovolníci v civilní ochraně. Technicky zajišťují nebezpečné situace při živelných pohromách – zemětřesení, záplavy, požáry, ale často vyjíždějí i do postižených míst v celé Itálii. Práce našich přátel je velmi podobná naší práci, proto jsme velmi brzy navázali kamarádské vztahy.

Po příjezdu do Assaga jsme byli vřele přivítání, po krátkém ubytování jsme byli pozvání do jejich vily – obdoba naší hasičky, kde na nás čekalo oficiální přivítání a velice bohatá večeře. Po večeři následovalo tradiční „Živijó“, které zpíváme všichni v češtině. A že jsme se „Živijó“ nazpívali :-).

Ve čtvrtek jsme po snídani vyrazili do Monzy, na prohlídku vily Reale a přilehlého parku, prošli jsme si tržiště a baziliku sv. Jana Křtitele. Tato bazilika je jedna z nejvýznamnějších církevních institucí v Itálii a Evropě. Byla vystavena v 6. století královnou Teodolindou, tehdy v okrajové oblasti malé vesničky Monza, kousek od řeky Lambro.

V pátek jsme navštívili středověké město Castell’Arquato, které leží asi 35 km od Parmy. Původ Castell’Arquato je nejistý. Předpokládá se, že vznikl jako římská vojenská osada. Po prohlídce jsme přejížděli k hradu a opevněné vesnici se 100 obyvateli s názvem Visit Vigoleno. Hrad je nyní v soukromém vlastnictví, proto je pro veřejnost přístupná pouze věž. Založení hradu se datuje do 10. století, historie je úzce spjata s historií Skotů.

V sobotu jsme vyrazili na krátkou prohlídku města Lodi, které leží na řece Adda. Poté jsme se vydali na poutní místo Santuario di Santa Maria della Fonte – Caravaggio, kde proběhlo zjevení Panny Marie. Po jejím zjevení vytryskl pramen léčivé vody. Významní a oblíbení představitelé komunity Caravaggio šli k biskupovi z Cremony, aby tuto skutečnost dosvědčili, a aby ji podrobili církevnímu zkoumání. Poté, co byla událost uznána za věrohodnou, získali obyvatelé Caravaggia povolení postavit na místě zjevení kostel s přilehlou nemocnicí. My jsme tento léčivý pramen navštívili v době, kdy zde probíhalo požehnání kněze, prohlédli jsme si kostel a okolí. K tomuto prameni dodnes chodí nemocní poutníci. Všichni jsme si odnesli úžasný zážitek.

Večer pořádali naši přátelé velké grilování, kam pozvali svoje rodiny, přátele, místního kněze a místostarostu Assaga. Předali jsme si vzájemně dary a pozvali jsme naše přátele na příští rok k nám do Střelic.

V neděli ráno jsme se zúčastnili mše svaté v kostele Chiesa Santa Maria v Assagu, odpoledne jsme měli chvíli času na vlastní nákupy a večer nás čekalo loučení.

Přátele z Assaga nám připravili pestrý a zajímavý program, starali se o nás úplně ukázkově, kdy jsme ke konci naší návštěvy měli pocit, že nepotřebujeme mít u sebe internetový překladač a naše překladatele. Tímto bych chtěla za nás všechny poděkovat Markovi Procházkovi, který nám tlumočí pravidelně, a Petru Přibilovi. Bez jejich tlumočení by jsme se velice těžko domlouvali.

V pondělí ve 4 hodiny ráno nás čekal odjezd domů. I v tuto velice brzkou dobu si někteří přátele přivstali a přišli se s námi rozloučit.

 

Marcela Stehnová

členka výboru a kronikářka SDH Střelice

 

Bohatou fotogalerii naleznete zde:

https://www.rajce.idnes.cz/vasekkom/album/sdh-strelice-navsteva-italskych-pratel-v-assagu-2023?

Návštěva střelických hasičů v Assagu