Dne 5. září 2021 se uskutečnily tradiční závody v požárním útoku O putovní pohár starosty obce Střelice. Čekal nás jubilejní 40. ročník. Vzhledem k situaci s Covidem byla tato soutěž již 2x odložena a tak jsme využili zrušené soutěže Střelická osma a v uvolněném termínu uspořádali již dlouho očekávaný 40. ročník.

Ačkoliv jsme avizovali, že se bude soutěžit o hodnotné ceny, přijelo k nám velmi málo družstev. Zúčastnila jen 2 družstva žen a 7 družstev mužů. Dávno pryč jsou bohužel doby, kdy byla střelická soutěž vyhlášená a účastnilo se jí i přes 30 družstev. Dnes se v konkurenci různých lig místní klání jen stěží prosazují. I přesto si myslím, že soutěž měla svoji kvalitu a byla divácky zajímavá.

Vzhledem k malému počtu družstev bylo na poradě velitelů navrženo, aby se soutěž šla dvoukolově. Pro zajištění větší pestrosti jsme se dohodli, že klání o pohár bude rozhodovat rychlejší čas z obou pokusů, ale závod o prase bude rozhodovat součet obou časů. Tím získala soutěž trošku jiný náboj. Každé družstvo se muselo snažit udělat oba pokusy co nejlépe, ale zároveň nejít příliš na riziko. Výsledky také potvrdili, že to byl správný tah, protože vítěz poháru nevyhrál prase.

Novinkou bylo, že dosavadní ročníky se závodilo s běžnými hadicemi a letos poprvé s úzkými závodními hadicemi.

A protože se jednalo o 40. ročník, snažili jsme se celou soutěž pojmout poněkud oslavněji. Nejen, že jsme pro účastníky připravili pěkné ceny, ale také jsme obohatili občerstvení, takže kromě tradiční douzované cigáry byl v nabídce i guláš a grilovaná kýta.

Do soutěže se zapojili kromě střelického družstva „B“, které se pravidelně účastní závodů, také družstvo žen – Lentilek a na poslední chvíli spíše z hecu seskládané družstvo Střelice „Výbor“, složené výhradně z členů výboru SDH Střelice, které ale na start nastoupilo bez jediného tréninku. Pro některé členy výboru to byl ostrý start na závodech po několika letech. Přesto toto družstvo překvapilo a dokázalo, že zkušenost je někdy více, než mladá dravost a umístilo se na velice pěkném 4. místě a před posledním startujícím družstvem mělo dokonce naději na výhru prasete.

Zde jsou tedy celkové výsledky:

Prase ale nakonec vcelku jednoznačně vyhrálo družstvo z Ostrova u Macochy, které předvedlo 2 velmi kvalitní a vyrovnané útoky, což jim zajistilo nejnižší součet časů z obou kol a mohli si tak odnést poukaz na prase. Soutěž O putovní pohár ale vyhrálo družstvo Zbraslav „V“ (V jako veteráni), kteří dokázali zaběhnout nejrychlejší požární útok ze všech družstev a mohli se tak radovat z první ceny – bečky piva. V ženách vyhrálo družstvo Silůvek, které si odvezlo také bečku piva.

Věřím, že všem přítomným divákům se soutěž líbila, chutnalo jim občerstvení a příští rok se rádi opět přijdou podívat na zápolení hasičů v požárním útoku.

Na závěr dávám odkazy na fotogalerie pana Jiřího Fukana, slečny Barbory Šimákové a také na video celé soutěže, které bylo streamováno on-line.

40. ročník soutěže O putovní pohár starosty obce Střelice